Co to jest Pantone?

Test Pattern

Do czego służy Pantone?

Pantone nie jest to model przestrzeni barw, lecz zbiór barw, jakie wypuściła na rynek firma Pantone inc, założona w USA. Zbiór kolorów opublikowany przez firmę Pantone inc nazywany jest skrótowo wzornikiem Pantone i napędza on przemysł spożywczy, farbiarski, tekstylny oraz poligraficzny. Pantone inc na podstawie 18 pigmentów stworzyło wzornik z przestrzenią 1761 kolorów w tym odcieni transparentnych, neonowych czy metalicznych. Te dwie ostatnie niestety nie są do osiągnięcia podczas projektowania w przestrzeni CMYK, co stanowi największy plus farb Pantone.

Jak zaoszczędzić stosując Pantone?

Jeżeli nasz projekt zawiera kolor fioletowy i czarny czy lepiej uzyskać go z CMYK’a czy PANTONE?

Po pierwsze, najlepiej sobie to wytłumaczyć w ten sposób, że jeżeli jakaś firma ma logo w kolorze fioletowym, na pewno chciałaby, aby fiolet zawsze był identyczny, o takim samym nasyceniu i takiej samej barwie. W takim celu stosuje się Pantone, ponieważ kolor fioletowy z CMYK’a uzyskiwany jest poprzez połączenie Cyan’u oraz Magenty. Ilość procentowa, czyli zastosowanie odpowiedniego rastra Cyanu oraz Magenty decyduje o stopniu nasycenia koloru fioletowego oraz czy jest to ciemny fiolet wpadający w granat, czy jest to jasny fiolet bardziej wpadający w róż.

W przypadku projektu tylko w kolorze czarnym oraz fioletowym zastosowanie koloru Pantone ma też istotne znaczenie ekonomiczne. Jak już wcześniej wspominałam, kolor fioletowy uzyskany z CMYK’a to połączenie Cyan’u oraz Magenty. Maszyna, tworząc kolor, ma do użycia dwa kolory, a więc zużywa więcej farby, więcej papieru zmarnuje się w drukarni do spasowania tych dwóch kolorów, aby były położone dokładnie jeden na drugi (bo w taki sposób uzyskuje się efekt docelowy). Cena takiego wydruku byłaby po prostu droższa, stąd w niektórych przypadkach stosuje się farby Pantone.

LOGO z pantone

W przypadku kiedy nasza firma projektuje dla Państwa logotyp dokładamy wszelkich starań, aby użyta w nim kolorystyka zachowywana była w przyszłości dlatego, tworząc księgę znaku dla logotypu podajemy jego składowe kolory zarówno w cmyk’u, RGB jak i pantone.

Druk

Nasza firma oferuje również wydruki farbami pantone co wyróżnia nas na tle innych agencji reklamowych.

Leave a Reply